Google bazı internet tarayıcılarını yasakladı

Google bazı internet tarayıcılarını yasakladı

14 Aralık 2019, 16:35
Google bazı internet tarayıcılarını yasakladı

Sadece bir arama motoru devi olmakla sınırlı kalmayan ve günümüzde internetin her alanında faaliyet gösteren Google’ın 2008 yılında piyasaya sürdüğü internet tarayıcısı Chrome yıllardır en çok kullanılan tarayıcı unvanını koruyor.

Chrome kullanıcılarını zararlı internet sitelerinden koruyan Google aynı zamanda zararlı dosyalar indirildiğinde uyarıyor. Bu kapsamda güvenliği ön plana çıkaran internet devi Linux’ta popüler olan üç internet tarayıcısını yasakladı.

Bazı tarayıcılar yasaklandı! İşte Google’ın gerekçeleri

Google henüz resmi bir açıklama yapmadı. Konqueror, Falkon ve Qutebrowser isimli internet tarayıcıları ile Google hesabınıza giriş yapmak istediğinizde, güvenlik gerekçe gösterilerek başka bir tarayıcı kullanmanız isteniyor.

Kullanıcılar “Daha fazla bilgi edinin” seçeneğine tıkladığında Google tarafından hazırlanan bir destek makalesine yönlendiriliyor. Bunun yanı sıra bazı Reddit kullanıcıları tarayıcıları kullanarak oturum açabildiğini belirtiyor.

Bu destek makalesinde JavaScript’ten güvenli olmayan eklentilere kadar bu uyarının görüntülenmesine neden olabilecek sorunlardan bahsediliyor.

Yani, kullanıcıların bir kısmı güvenlik gerekçesiyle bu tarayıcılarından Google hizmetlerine giriş yapamazken, küçük bir bölümü tarayıcıları kullanırken sorun yaşamıyor. Bu nedenle gözler Google’dan gelecek açıklamaya çevrilmiş durumda.

 
 
 
  • 0 (533) 852 77 88

  • 0 (392) 384 20 39

  • info@teknobilgroup.com

  • KKTC Gazimağusa Dörtyol Atatürk Meydanı No:3

  • Hafta İçi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 14:00 Arası.
    Pazar: Kapalı